- O predmete
- Prevádzkový poriadok učebne informatiky
- Počítačová sieť
- Internet a www stránky
- Základné pojmy IT
- Spam, vírusy a bezpečnosť internetu
- Osobný počítač
- Časti počítača
- Multimédiá a multimediálny počítač
- Ovládanie počítača
- Súbor, data, adresar
- Pracovná plocha, ponuka štart, panel úloh
- Kurz pre Windows 8.1
- Práca s oknami
- Komunikácia
- Microsoft Office
- MS Office 2010 - Word
- MS Ofiice Word 2007 - popis prostredia
- MS Office Word 2007 - formátovanie textu
- Word 2010 - vytvorenie dokumentu
- cvičný text pre MS Word
- Ako ma vyzerat prezentacia
- Textová podstrana
Ovládanie počítača
Používanie myši
Tak, ako na manipuláciu s predmetmi vo fyzickom svete používate ruky, na manipuláciu s položkami na obrazovke počítača môžete použiť myš. Ukázaním na objekt a kliknutím myšou môžete presúvať objekty, otvoriť ich, zmeniť, zahodiť alebo vykonávať ďalšie činnosti.
Základné časti
Myš má zvyčajne dve tlačidlá: primárne tlačidlo (zvyčajne ľavé tlačidlo) a sekundárne tlačidlo (zvyčajne pravé tlačidlo). Primárne tlačidlo budete používať najčastejšie. Väčšina myší je vybavená aj otočným kolieskom medzi tlačidlami, pomocou ktorého môžete ľahšie posúvať obsah dokumentov a webových stránok. Na niektorých myšiach možno otočné koliesko stlačiť, takže funguje ako tretie tlačidlo. Zložitejšie myši môžu mať ďalšie tlačidlá, pomocou ktorých možno vykonávať ďalšie funkcie.
Držanie a posúvanie myši
Umiestnite myš vedľa klávesnice na čistý a hladký povrch, napríklad na podložku pod myš. Jemne držte myš tak, aby bol váš ukazovák položený na primánom tlačidle a palec na boku myši. Ak chcete s myšou pohybovať, posuňte ju pomaly v ľubovoľnom smere. Myšou neotáčajte – jej predná strana musí smerovať od vás. Keď pohnete myšou, ukazovateľ (pozrite obrázok) na obrazovke sa posunie rovnakým smerom. Ak na pracovnom stole alebo podložke pod myš nemáte viac miesta na pohybovanie myšou, zdvihnite ju a presuňte bližšie k sebe.
Ukazovanie, klikanie a presúvanie
Ukázanie na položku na obrazovke znamená, že presuniete myš tak, aby sa jej ukazovateľ dotýkal danej položky. Keď na niečo ukážete myšou, často sa zobrazí malé pole s popisom tejto položky. Ak ukážete napríklad na Kôš na pracovnej ploche, zobrazí sa pole s touto informáciou: „Obsahuje odstránené súbory a priečinky.“
Vzhľad ukazovateľa sa môže meniť v závislosti od objektu, na ktorý ukazujete. Ak napríklad ukážete na prepojenie vo webovom prehľadávači, ukazovateľ sa zmení zo šípky
na ruku so vztýčeným ukazovákom.
.
Pri väčšine činností s myšou sa spája ukazovanie so stlačením niektorého tlačidla. Existujú štyri základné spôsoby, ako používať tlačidlá myši: kliknutie, dvojité kliknutie, kliknutie pravým tlačidlom myši a presúvanie.
Kliknutie (jedno kliknutie)
Ak chcete kliknúť na určitú položku, ukážte na ňu ukazovateľom myši na obrazovke a stlačte a uvoľnite primárne tlačidlo (zvyčajne ľavé tlačidlo).
Kliknutie sa zvyčajne používa, ak chcete vybrať (označiť) položku alebo otvoriť ponuku. Tento postup sa niekedy označuje ako jedno kliknutie alebo kliknutie ľavým tlačidlom myši.
Dvojité kliknutie
Ak chcete dvakrát kliknúť na určitú položku, ukážte na ňu ukazovateľom myši na obrazovke a dvakrát kliknite rýchlo za sebou. Ak je čas medzi týmito dvomi kliknutiami príliš veľký, môžu byť vyhodnotené ako dve samostatné kliknutia, nie ako jedno dvojité kliknutie.
Dvojité kliknutie sa najčastejšie používa na otvorenie položiek na pracovnej ploche. Dvojitým kliknutím na ikonu programu alebo priečinka na pracovnej ploche môžete napríklad spustiť program alebo otvoriť priečinok.
Kliknutie pravým tlačidlom myši
Ak chcete kliknúť pravým tlačidlom myši na určitú položku, ukážte na ňu ukazovateľom myši a stlačte a uvoľnite sekundárne tlačidlo (zvyčajne pravé tlačidlo).
Po kliknutí pravým tlačidlom myši na položku sa zvyčajne zobrazí zoznam možností, ktoré môžete s danou položkou vykonať. Ak napríklad kliknete pravým tlačidlom myši na Kôš na pracovnej ploche, systém Windows zobrazí ponuku, v ktorej možno otvoriť, vyprázdniť alebo odstrániť Kôš alebo zobraziť jeho vlastnosti. Vždy, keď neviete, čo môžete s určitou položkou urobiť, kliknite na ňu pravým tlačidlo myši.
Presúvanie
Položkami na obrazovke môžete pohybovať presúvaním myšou. Ak chcete presunúť objekt, ukážte naň ukazovateľom myši na obrazovke, stlačte a podržte primárne tlačidlo myši, premiestnite objekt na nové miesto a uvoľnite primárne tlačidlo.
Presúvanie (niekedy sa označuje ako presúvanie myšou) sa najčastejšie používa na presun súborov a priečinkov na iné miesto a na presun okien a ikon na obrazovke.
Používanie otočného kolieska
V prípade myši s otočným kolieskom môžete obsah dokumentov a webových lokalít posúvať pomocou kolieska. Otočením kolieska smerom dozadu (k sebe) sa posuniete nadol. Otočením kolieska smerom dopredu (od seba) sa posuniete nahor.
Prispôsobenie nastavenia myši
Nastavenie myši môžete zmeniť tak, aby vyhovovalo vašim preferenciám. Môžete napríklad zmeniť rýchlosť pohybu ukazovateľa myši po obrazovke alebo zmeniť vzhľad ukazovateľa. Ak ste ľavák, môžete nastaviť pravé tlačidlo ako primárne.
-
Používanie klávesnice
Klávesnica predstavuje hlavný spôsob zadávania informácií do počítača bez ohľadu na to, či píšete list alebo zadávate číselné údaje. Okrem toho sa môže použiť aj na ovládanie počítača. Pre efektívnejšiu prácu sa stačí naučiť iba niekoľko jednoduchých klávesových príkazov (pokynov pre počítač). Tento článok obsahuje základné informácie o práci s klávesnicou a oboznámite sa v ňom s klávesovými príkazmi.
Usporiadanie klávesov
Klávesy na klávesnici sa podľa funkcie dajú rozdeliť do niekoľkých skupín:
-
Klávesy na písanie (alfanumerické). Sem patria klávesy s písmenami, číslami, interpunkciou a symbolmi, ktoré sú rovnaké ako na tradičnom písacom stroji.
-
Ovládacie klávesy. Tieto klávesy sa používajú samostatne alebo spolu s inými klávesmi na vykonávanie určitých akcií. Najčastejšie sa používajú ovládacie klávesy CTRL, ALT, kláves s logom systému Windows
a kláves ESC.
-
Funkčné klávesy. Funkčné klávesy sa používajú na vykonávanie konkrétnych úloh. Sú označené znakom F1, F2, F3 a tak ďalej až po F12. Ich funkcie sa v jednotlivých programoch líšia.
-
Navigačné klávesy. Tieto klávesy sa používajú na presúvanie v dokumentoch alebo webových stránkach a úpravu textu. Patria medzi ne klávesy so šípkami a klávesy HOME, END, PAGE UP, PAGE DOWN, DELETE a INSERT.
-
Numerická klávesnica. Numerická klávesnica je užitočná na rýchle zadávanie čísiel. Klávesy sú zoskupené do bloku podobne ako na tradičnej kalkulačke alebo počítacom stroji.
Nasledujúci obrázok zobrazuje usporiadanie klávesov na typickej klávesnici. Rozloženie jednotlivých klávesníc môže byť odlišné.
Písanie textu
Keď je potrebné do programu, e‑mailovej správy alebo textového poľa zadať text, zobrazí sa blikajúca zvislá čiara (
). To je kurzor, ktorý sa taktiež nazýva bod vloženia. Ukazuje miesto, kde sa začne písať text. Kurzor môžete presunúť na požadované miesto kliknutím myšou alebo použitím navigačných klávesov (pozrite časť „Používanie navigačných klávesov“ v tomto článku).
Okrem písmen, čísiel, interpunkcie a symbolov patria medzi klávesy na písanie aj klávesy SHIFT, CAPS LOCK, TAB , ENTER, MEDZERNÍK a kláves BACKSPACE.
Názov klávesu
Používanie
SHIFT
Ak chcete napísať veľké písmeno, stlačte súčasne kláves SHIFT a kláves písmena. Ak chcete napísať symbol zobrazený v hornej časti klávesu, stlačte kláves SHIFT spolu s týmto klávesom.
CAPS LOCK
Ak chcete písať iba veľkými písmenami, jedenkrát stlačte kláves CAPS LOCK. Opätovným stlačením klávesu CAPS LOCK túto funkciu vypnete. Na klávesnici môže byť indikátor označujúci zapnutie klávesu CAPS LOCK.
TAB
Ak chcete posunúť kurzor o niekoľko miest dopredu, stlačte kláves TAB. Stlačenie klávesu TAB taktiež umožňuje presun do nasledujúceho poľa vo formulári.
ENTER
Stlačením klávesu ENTER sa kurzor presunie na začiatok nasledujúceho riadka. Kláves ENTER slúži tiež na výber zvýrazneného tlačidla v dialógovom okne.
MEDZERNÍK
Ak chcete posunúť kurzor o jedno miesto dopredu, stlačte MEDZERNÍK.
BACKSPACE
Ak chcete odstrániť znak pred kurzorom alebo vybratý text, stlačte kláves BACKSPACE.
Používanie klávesových skratiek
Klávesové skratky umožňujú vykonávať akcie použitím klávesnice. Skratky sa nazývajú preto, lebo pomáhajú zrýchliť prácu. V skutočnosti sa každá akcia alebo príkaz vykonaný myšou dá rýchlejšie vykonať použitím jedného alebo viacerých klávesov na klávesnici.
V témach Pomocníka znamienko plus (+) medzi dvomi alebo viacerými klávesmi znamená, že tieto klávesy je potrebné stlačiť súčasne. Napríklad kombinácia klávesov CTRL+A znamená, že je potrebné stlačiť a podržať kláves CTRL a potom stlačiť kláves A. Kombinácia klávesov CTRL+SHIFT+A znamená, že je potrebné stlačiť a podržať klávesy CTRL a SHIFT a potom stlačiť kláves A.
Vyhľadanie programových skratiek
Použitím klávesnice je možné vykonávať funkcie vo väčšine programov. Ak chcete zistiť, ku ktorým príkazom sú priradené klávesové skratky, otvorte ponuku. Skratky (ak sú k dispozícii) sú zobrazené vedľa položiek ponuky.
Výber ponúk, príkazov a možností
Použitím klávesnice sa dajú otvárať ponuky a vyberať príkazy a iné možnosti. Stlačením klávesu ALT v programe s ponukami sa vo všetkých názvoch ponúk podčiarkne jedno písmeno. Stlačením podčiarknutého písmena otvoríte príslušnú ponuku. Ak chcete vybrať príkaz, stlačte podčiarknuté písmeno v príslušnej položke ponuky.
Tento postup sa dá použiť aj v dialógových oknách. Ak je k niektorej možnosti v dialógovom okne priradené podčiarknuté písmeno, znamená to, že sa táto možnosť môže vybrať stlačením ALT a príslušného písmena.
Užitočné klávesové skratky
Nasledujúca tabuľka obsahuje zoznam najužitočnejších klávesových skratiek.
Stlačte
Ak chcete
Kláves s logom systému Windows
Otvoriť ponuku Štart.
ALT+TAB
Prepnúť medzi otvorenými programami alebo oknami.
ALT+F4
Zavrieť aktívnu položku alebo ukončiť aktívny program.
CTRL+S
Uložiť aktuálny súbor alebo dokument (funguje vo väčšine programov).
CTRL+C
Kopírovať vybratú položku.
CTRL+X
Vystrihnúť vybratú položku.
CTRL+V
Prilepiť vybratú položku.
CTRL+Z
Vrátiť akciu späť.
CTRL+A
Vybrať všetky položky v dokumente alebo v okne.
F1
Zobraziť Pomocníka programu alebo systému Windows.
Kláves s logom systému Windows
+F1
Zobraziť Centrum pomoci a technickej podpory Windows.
ESC
Zrušiť aktuálnu úlohu.
Kláves KONTEXTOVÁ PONUKA
Otvoriť ponuku príkazov súvisiacich s výberom v programe. Rovnaký výsledok dosiahnete kliknutím pravým tlačidlom myši na výber.
Používanie navigačných klávesov
Navigačné klávesy umožňujú posúvať kurzor, presúvať sa v dokumentoch a webových stránkach a upravovať text. Nasledujúca tabuľka obsahuje zoznam niektorých bežných funkcií týchto klávesov.
Stlačte
Ak chcete
ŠÍPKU DOĽAVA, ŠÍPKU DOPRAVA, ŠÍPKU NAHOR alebo ŠÍPKU NADOL
Presunúť kurzor alebo výber o jedno miesto alebo riadok v smere šípky alebo posunúť webovú stránku v smere šípky.
HOME
Presunúť kurzor na začiatok riadka alebo posunúť sa na začiatok webovej stránky.
END
Presunúť kurzor na koniec riadka alebo posunúť sa na koniec webovej stránky.
CTRL+HOME
Presunúť sa na začiatok dokumentu.
CTRL+END
Presunúť sa na koniec dokumentu.
PAGE UP
Posunúť kurzor alebo stranu o jednu obrazovku smerom nahor.
PAGE DOWN
Posunúť kurzor alebo stranu o jednu obrazovku smerom nadol.
DELETE
Odstrániť znak za kurzorom alebo vybratý text, v systéme Windows odstrániť vybratú položku a presunúť ju do Koša.
INSERT
Vypnúť alebo zapnúť režim vkladania. Keď je režim vkladania zapnutý, písaný text sa vloží na mieste kurzora. Keď je režim vkladania vypnutý, písaný text prepíše existujúce znaky.
Používanie numerickej klávesnice
Na numerickej klávesnici sú číslice 0 až 9, aritmetické operátory + (sčítanie), - (odčítanie), * (násobenie) a / (delenie) a desatinná čiarka usporiadané tak ako na kalkulačke alebo počítacom stroji. Tieto znaky sa nachádzajú aj na iných miestach klávesnice, ale usporiadanie numerickej klávesnice umožňuje rýchle zadávanie číselných údajov alebo matematických operácií jednou rukou.
Ak chcete použiť numerickú klávesnicu na zadávanie čísiel, stlačte klávesu NUM LOCK. Na väčšine klávesníc je indikátor, ktorý označuje, či je kláves NUM LOCK zapnutý alebo vypnutý. Keď je kláves NUM LOCK vypnutý, numerická klávesnica funguje ako druhá skupina navigačných klávesov (tieto funkcie sú vytlačené na klávesoch vedľa číslic alebo symbolov).
Numerická klávesnica sa môže použiť na vykonávanie jednoduchých výpočtov v programe Kalkulačka.
Tri zvláštne klávesy
Predchádzajúce informácie sa týkajú najčastejšie používaných klávesov. Ďalšie informácie o troch najzáhadnejších klávesoch na klávesnici uspokoja aj najnáročnejších používateľov. Sú to klávesy: PRINT SCREEN, SCROLL LOCK a PAUSE/BREAK.
Kláves PRINT SCREEN (alebo PRT SCN)
V minulosti tento kláves slúžil na odoslanie aktuálnej obrazovky s textom do tlačiarne. V súčasnosti sa stlačením klávesu PRINT SCREEN digitalizuje obrázok celej obrazovky („snímka obrazovky“) a skopíruje sa do Schránky v pamäti počítača. Odtiaľ ho môžete prilepiť (CTRL+V) do programu Skicár od spoločnosti Microsoft alebo do iného programu. Z tohto programu ho môžete vytlačiť.
Ešte záhadnejší je kláves SYS RQ, ktorý na niektorých klávesniciach zdieľa kláves s klávesom PRINT SCREEN. V minulosti bol kláves SYS RQ navrhnutý ako „systémová požiadavka“, ale v systéme Windows nie je tento príkaz povolený.
Ak chcete digitalizovať obrázok iba aktívneho okna a nie celej obrazovky, stlačte klávesy ALT+PRINT SCREEN.
Kláves SCROLL LOCK (alebo SCR LK)
Vo väčšine programov nemá stlačenie klávesu SCROLL LOCK žiadny účinok. V niektorých programoch mení stlačenie klávesu SCROLL LOCK správanie klávesov so šípkami a klávesov PAGE UP a PAGE DOWN. Stlačením týchto klávesov posuniete dokument bez zmeny pozície kurzora alebo výberu. Na klávesnici môže byť indikátor označujúci zapnutie klávesu SCROLL LOCK.
Ostatné klávesy
Niektoré moderné klávesnice majú „klávesové skratky“ alebo tlačidlá, ktoré jedným stlačením umožňujú rýchly prístup k programom, súborom alebo príkazom. Ďalšie modely majú ovládacie prvky hlasitosti, kolieska na posúvanie, kolieska na zmenu veľkosti a ďalšie mechanizmy. Podrobnejšie informácie o týchto funkciách nájdete v informáciách dodaných s klávesnicou alebo počítačom alebo na webovej lokalite výrobcu.
Správne vypnutie počítača (Vista, Windows 7)
Ak chcete ukončiť prácu s počítačom, je veľmi dôležité jeho správne vypnutie — nielen z dôvodu úspory energie, ale aj na zabezpečenie svojich údajov a počítača ich uložením. Okrem toho bude počítač pri najbližšom zapnutí štartovať rýchlejšie.
Použitie tlačidla napájania v ponuke Štart
Ak chcete vypnúť počítač, kliknite na tlačidlo Štart
a potom kliknite na tlačidlo Napájanie umiestnené v pravom dolnom rohu ponuky Štart. Tlačidlo napájania v normálnom stave vyzerá takto:
Ak kliknete na toto tlačidlo, počítač sa prepne do režimu spánku. Systém Windows automaticky uloží rozpracované projekty, obrazovka sa vypne a nebude počuť žiadny zvuk z ventilátorov počítača. Zvyčajne bude blikať alebo svietiť oranžový indikátor na skrinke počítača, ktorý signalizuje, že počítač je v režime spánku. Celý proces bude trvať iba niekoľko sekúnd.
Pretože systém Windows uloží vašu prácu, nemusíte pred prepnutím počítača do režimu spánku zatvárať žiadne programy ani súbory. Po ďalšom zapnutí počítača (a vložení svojho mena a hesla, ak bude požadované) sa na obrazovke zobrazí presne to, čo sa na nej zobrazovalo v okamihu vypnutia počítača.
Ak chcete počítač prebudiť, stlačte tlačidlo napájania na skrinke počítača. Pretože už nemusíte čakať na štart systému Windows, počítač sa prebudí v priebehu niekoľkých sekúnd a vy môžete okamžite pokračovať v práci.
-
-