- O predmete
- Prevádzkový poriadok učebne informatiky
- Počítačová sieť
- Internet a www stránky
- Základné pojmy IT
- Spam, vírusy a bezpečnosť internetu
- Osobný počítač
- Časti počítača
- Multimédiá a multimediálny počítač
- Ovládanie počítača
- Súbor, data, adresar
- Pracovná plocha, ponuka štart, panel úloh
- Kurz pre Windows 8.1
- Práca s oknami
- Komunikácia
- Microsoft Office
- MS Office 2010 - Word
- MS Ofiice Word 2007 - popis prostredia
- MS Office Word 2007 - formátovanie textu
- Word 2010 - vytvorenie dokumentu
- cvičný text pre MS Word
- Ako ma vyzerat prezentacia
- Textová podstrana
Práca s oknami
Práca s oknami
Program, súbor alebo priečinok, ktorý otvoríte, sa na obrazovke zobrazí v poli alebo rámčeku, ktorý sa označuje ako okno (aj názov Windows pre operačný systém je odvodený od názvu tohto prvku). Keďže sa okná nachádzajú v celom systéme Windows, je dôležité vedieť, ako ich je možné premiestňovať, meniť ich veľkosť alebo ich jednoducho odstrániť z obrazovky.
Časti okna
Aj keď sa obsah jednotlivých okien líši, všetky okná majú niektoré znaky spoločné. Ich hlavnou spoločnou vlastnosťou je, že okná sa vždy otvárajú na pracovnej ploche — ktorá je hlavnou pracovnou plochou vašej obrazovky. Okrem toho, väčšina okien má rovnaké základné časti:
-
Záhlavie. Zobrazuje názov dokumentu a program (alebo názov priečinka, ak pracujete v priečinku).
-
Tlačidlá Minimalizovať, Maximalizovať a Zatvoriť. Tieto tlačidlá skryjú okno, zväčšia ho tak, že zaplní celú obrazovku, alebo ho každé samostatne zatvoria (ďalšie podrobnosti v skratke).
-
Panel s ponukami. Obsahuje položky, na ktoré môžete kliknúť, ak chcete v programe niečo urobiť.
-
Posúvač. Umožňuje posúvať obsah okna, ktorý je momentálne mimo zobrazenia tak, aby ho bolo vidieť.
-
Orámovania a rohy. Tieto oblasti môžete potiahnuť ukazovateľom, a tak zmeniť veľkosť okna.
Ďalšie okná môžu obsahovať doplňujúce tlačidlá, polia alebo panely. Avšak aj tieto okná majú všetky tieto hlavné časti.
Posúvanie okna
Ak chcete pohybovať oknom, ukážte ukazovateľom myši na jeho záhlavie
. Potom potiahnite okno na želané miesto. (Presúvanie znamená ukázanie na položku, stlačenie tlačidla myši, pohyb ukazovateľom a uvoľnenie tlačidla myši.)
Zmena veľkosti okna
-
Ak chcete vyplniť oknom celú obrazovku, kliknite na tlačidlo Maximalizovať
alebo kliknite dvakrát na záhlavie okna.
-
Ak chcete vrátiť maximalizovanému oknu jeho pôvodnú veľkosť, kliknite na tlačidlo Obnoviť
(toto tlačidlo je zobrazené v mieste tlačidla Maximalizovať) alebo dvakrát kliknite na záhlavie okna.
-
Ak chcete zmeniť veľkosť okna (zmenšiť alebo zväčšiť), ukážte na niektorý z okrajov okna alebo rohov. Keď sa ukazovateľ myši zmení na dvojstrannú šípku (pozrite obrázok nižšie), ťahajte okraj alebo roh tak, aby ste okno zmenšili alebo zväčšili.
Veľkosť maximalizovaného okna nie je možné zmeniť. Najprv musíte obnoviť pôvodnú veľkosť okna.
Poznámka
Aj keď väčšina okien môže byť maximalizovaná alebo prispôsobovaná, rozmery niektorých okien sú nemenné, napríklad rozmery dialógových okien
Skrývanie okna
Skrývanie okna sa nazýva minimalizácia. Ak chcete okno dočasne odstrániť z okna bez toho, aby ste ho zatvorili, minimalizujte ho.
Ak chcete okno minimalizovať, kliknite na jeho tlačidlo Minimalizovať
. Okno zmizne z pracovnej plochy a bude viditeľné iba ako tlačidlo na paneli úloh, dlhom vodorovnom paneli na spodnom okraji obrazovky.
Ak chcete minimalizované okno opäť zobraziť na pracovnej ploche, kliknite na jeho tlačidlo na paneli úloh. Okno sa zobrazí s takou veľkosťou, akú malo pred minimalizovaním. Ďalšie informácie o paneli úloh nájdete v téme
Zatvorenie okna
Zatvorením okna sa odstráni okno z pracovnej plochy a z panela úloh. Ak ste ukončili prácu s programom alebo dokumentom a už sa k nemu nepotrebujete vracať, zatvorte ho.
Ak chcete okno zatvoriť, kliknite na jeho tlačidlo Zatvoriť
.
Poznámka
Ak zatvoríte dokument bez toho, aby ste uložili vykonané zmeny, zobrazí sa správa, ktorá vám ponúkne možnosť uloženia týchto zmien.
Prepínanie medzi oknami
Ak otvoríte viac programov alebo dokumentov, vaša pracovná plocha sa môže rýchlo zaplniť oknami. Nie je jednoduché si zapamätať, ktoré okno je otvorené, pretože niektoré okná môžu čiastočne alebo úplne zakrývať iné okná.
Používanie panela úloh. Panel úloh poskytuje spôsob, ako usporiadať všetky okná. Každé okno má na paneli úloh svoje príslušné tlačidlo. Ak chcete prepnúť do ďalšieho okna, na paneli úloh stačí kliknúť na jeho tlačidlo. Okno sa zobrazí pred všetkými oknami a stane sa aktívnym oknom — tým oknom, s ktorým momentálne pracujete.
Ak chcete okno jednoducho identifikovať, ukážte na paneli úloh na jeho tlačidlo. V malom obrázku, ktorý sa nazýva miniatúra, sa zobrazí miniatúrna verzia okna. Táto ukážka je obzvlášť užitočná vtedy, keď okno nemôžete identifikovať podľa jeho názvu.
Ak je panel úloh preplnený tlačidlami, zlúči sa desať tlačidiel rovnakého programu do jedného tlačidla tak, ako je to zobrazené na obrázku nižšie. Ak chcete vidieť ponuku položiek v skupine, kliknite na jej tlačidlo a vyberte niektorú položku pre prácu v aktívnom okne.
Použitie kláves ALT+TAB. Stlačením kláves ALT+TAB môžete prejsť do predchádzajúceho okna, alebo môžete prechádzať všetkými oknami na pracovnej ploche podržaním klávesu ALT a opakovaným stláčaním klávesu TAB. Uvoľnením klávesu ALT zobrazíte vybraté okno.
Použitie programu Windows Priestorové prepínanie okien. Program Windows Priestorové preínanie okien usporiada okná do trojrozmerného zásobníka, ktorý sa dá rýchlo otáčať. Použitie priestorového prepínania okien:
-
Podržte stlačený kláves s logom Windows
a stlačte kláves TAB. Otvorí sa program Priestorové prepínanie okien.
-
Ak podržíte stlačený kláves s logom Windows, opakovaným stláčaním klávesu TAB alebo otáčaním kolieska myši môžete prechádzať medzi otvorenými oknami. Stlačením klávesu ŠÍPKA DOPRAVA alebo ŠÍPKA NADOL môžete tiež prechádzať o jedno okno dopredu alebo stlačením klávesu ŠÍPKA DOĽAVA alebo ŠÍPKA NAHOR môžete prejsť o jedno okno späť.
-
Uvoľnením klávesu s logom Windows sa zobrazí okno v popredí zásobníka. Prípadne zobrazte ktorékoľvek okno v zásobníku kliknutím na niektorú jeho časť.
Automatické usporiadanie okien
Teraz, keď už viete posúvať okná a meniť ich veľkosť, môžete začať s ich usporiadaním na pracovnej ploche. Tiež môžete ponechať systém Windows, aby automaticky usporiadal okná jedným z troch spôsobov: kaskádovo, vertikálne pod sebou alebo vedľa seba.
Ak chcete vybrať jednu z týchto možností, kliknite pravým tlačidlom na prázdne miesto na paneli úloh, kliknite na položku Okná do kaskády, Zobraziť okná pod sebou alebo Zobraziť okná vedľa seba.
Dialógové okná
Dialógové okno je špeciálny typ okna, ktoré položí otázku a ponúkne vybrať možnosti na vykonanie úlohy alebo vám poskytne informácie. Dialógové okná často vidíte vtedy, keď program alebo systém Windows od vás požadujú odpoveď na pokračovanie.
Na rozdiel od bežných okien sa dialógové okná nedajú maximalizovať, minimalizovať ani prispôsobovať. Môžu sa iba posúvať.
Používanie ponúk, tlačidiel, panelov a políčok
Príkladom ovládacích prvkov používaných pomocou myši alebo klávesnice sú ponuky, tlačidlá, posúvače a políčka. Pomocou týchto ovládacích prvkov môžete vybrať príkaz, zmeniť nastavenie alebo pracovať s oknami. Táto časť popisuje spôsob rozpoznávania a používania ovládacích prvkov, s ktorými sa často stretnete pri používaní systému Windows.
Používanie ponúk
Väčšina programov obsahuje desiatky a stovky príkazov (úkonov) využívaných pri práci s programom. Mnohé príkazy sa sústreďujú do ponúk. V ponuke programu je uvedený zoznam možností podobne ako v jedálnom lístku v reštaurácii. Ponuky zostávajú skryté, kým nekliknete na ich názov na paneli s ponukami, ktorý sa nachádza pod záhlavím okna. Zabráni sa tým preplneniu obrazovky. Ak napríklad kliknete na položku Obrázok na paneli s ponukami programu Skicár, zobrazí sa ponuka Obrázok:
Vyberte príkaz z ponuky a kliknite naň. Niekedy sa zobrazí dialógové okno s výberom ďalších možností. Príkaz, ktorý nie je k dispozícii a na ktorý nie je možné kliknúť, je zobrazený sivou farbou – napríklad príkaz na obrázku Orezať.
Niektoré položky ponuky nie sú príkazmi. Sú určené na otváranie ďalších ponúk. Umiestnením kurzora na položku Lupa na nižšie uvedenom obrázku sa otvorí vedľajšia ponuka. Umiestnením kurzora na položku Vlastné zväčšenie vo vedľajšej ponuke otvoríte ďalšiu vedľajšiu ponuku.
Ak nenájdete požadovaný príkaz, skúste ho vyhľadať v inej ponuke. Presúvaním ukazovateľa myši pozdĺž panela s ponukami sa jednotlivé ponuky otvárajú automaticky, nie je potrebné znovu kliknúť na panel. Ak chcete ponuku uzavrieť bez výberu niektorého príkazu, kliknite na panel s ponukami alebo na ktorúkoľvek časť okna.
Ovládacie prvky jednotlivých ponúk môžu byť rôzne a nemusia byť uvedené na paneli s ponukami, preto je niekedy ťažké ich rozpoznať. Ako teda vyhľadávať jednotlivé ponuky? Keď sa pri slove alebo obrázku zobrazí šípka, pravdepodobne ide o ovládací prvok ponuky. Nižšie sa uvádza niekoľko príkladov:
Tipy
-
Ak je k určitému príkazu k dispozícii klávesová skratka, zobrazí sa vedľa príkazu.
-
Na prácu s ponukami môžete namiesto myši použiť aj klávesnicu. Informácie nájdete v téme Používanie klávesnice.
Používanie posúvačov
Pri dokumente, webovej lokalite alebo obrázku, ktoré presahujú rozmery okna, sa zobrazí posúvač. Pomocou posúvača zobrazíte informáciu, ktorá je práve neviditeľná. Nasledujúci obrázok zobrazuje časti posúvača.
Práca s posúvačom:
-
Kliknite na hornú alebo dolnú šípku posúvača, čím postupne posuniete obsah okna smerom nahor alebo nadol. Ak podržíte tlačidlo myši stlačené, obsah okna sa posúva plynulo.
-
Kliknutím do prázdnej časti posúvača nad jazdec alebo pod jazdec posúvača posuniete obsah okna nahor alebo nadol o jednu stranu.
-
Ak chcete obsah okna posunúť smerom nahor, nadol, vľavo alebo vpravo, presuňte jazdec posúvača v požadovanom smere.
Tip
V prípade myši s otočným kolieskom môžete obsah dokumentov a webových lokalít posúvať pomocou kolieska. Otočením kolieska smerom späť (k sebe) sa posuniete nadol. Otočením kolieska smerom dopredu (od seba) sa posuniete nahor.
Používanie tlačidiel s príkazom
Kliknutím na tlačidlo s príkazom sa vykoná príkaz (určitý úkon). Tlačidlá s príkazmi sa väčšinou nachádzajú v dialógových oknách – v malých oknách s možnosťou vykonania určitej úlohy. Ak chcete napríklad bez uloženia zatvoriť obrázok v programe Skicár, pravdepodobne sa zobrazí nasledujúce dialógové okno:
Ak chcete obrázok zatvoriť, musíte najprv kliknúť na tlačidlo Áno alebo Nie. Kliknutím na tlačidlo Áno sa obrázok uloží so všetkými vykonanými zmenami. Kliknutím na tlačidlo Nie sa obrázok odstráni aj so všetkými vykonanými zmenami. Kliknutím na tlačidlo Zrušiť sa dialógové okno zatvorí a vrátite sa do programu.
Tip
Rovnakú funkciu ako kliknutie na vybraté (ohraničené) tlačidlo s príkazom plní aj stlačenie klávesu ENTER.
Tlačidlá s príkazmi, ktoré sa nachádzajú mimo dialógových okien, majú rôznu podobu, preto je niekedy ťažké rozlíšiť, či ide o tlačidlo. Tlačidlá s príkazmi sa napríklad často zobrazujú v podobe malých ikon (obrázkov) bez textu alebo ikon obdĺžnikového tvaru. Nižšie uvedený obrázok obsahuje prehľad rôznych tlačidiel s príkazmi:
Najlepší spôsob ako zistiť, či je niektorý prvok tlačidlo s príkazom, je ponechať na ňom ukazovateľ. Ak sa prvok „rozsvieti“ a zvýrazní sa rámček okolo neho, ide o tlačidlo. Pri väčšine tlačidiel sa po presune ukazovateľa na tlačidlo súčasne zobrazí krátky text s popisom jeho funkcie:
Ak sa tlačidlo, na ktoré ste presunuli kurzor, rozdelí na dve časti, ide o tlačidlo rozdelenia. Kliknutím na hlavnú časť tlačidla sa vykoná príkaz. Kliknutím na šípku sa otvorí ponuka s viacerými možnosťami.
Používanie prepínačov
Prepínače umožňujú výber jednej z dvoch alebo viacerých možností. Často sú súčasťou dialógových okien. Nižšie uvedený obrázok zobrazuje tri prepínače. Vybratá je možnosť Prevrátiť zvislo.
Kliknutím na jedno z tlačidiel vyberte niektorú z možností. Vybrať môžete iba jednu možnosť.
Používanie začiarkavacích políčok
Začiarkavacie políčka umožňujú výber jednej alebo viacerých samostatných možností. Na rozdiel od prepínačov, pri ktorých môžete vybrať iba jednu možnosť, začiarkavacie políčka umožňujú výber viacerých možností naraz.
Práca so začiarkavacími políčkami:
-
Požadovanú možnosť aktivujte kliknutím na prázdne políčko. V políčku sa zobrazí znak začiarknutia, ktorý signalizuje výber danej možnosti.
-
Ak chcete zrušiť aktiváciu vybratej možnosti, kliknutím na začiarknuté políčko zrušte začiarknutie (odstráňte znak začiarknutia).
-
Možnosti, ktoré sa nedajú začiarknuť a možnosti, v ktorých sa nedá zrušiť začiarknutie, sú zobrazené sivou farbou.
Používanie jazdca
Jazdec umožňuje úpravu nastavenia v rámci stanoveného rozsahu hodnôt. Ukážka jazdca:
Na základe pozície jazdca sa zobrazuje aktuálne vybratá hodnota. Vo vyššie uvedenom príklade naznačuje jazdec umiestnený v polovici medzi položkami Pomaly a Rýchlo stredne veľkú rýchlosť pohybu ukazovateľa.
Zmenu dosiahnete posunutím jazdca smerom k požadovanej hodnote.
Používanie textových polí
Do textového poľa sa zadávajú potrebné informácie, napríklad hľadaný výraz alebo heslo. Nižšie uvedený obrázok zobrazuje dialógové okno s textovým poľom. V textovom poli je zadané slovo „práca“.
Blikajúca zvislá čiara označovaná ako kurzor ukazuje, kde sa zobrazí zadávaný text. V uvedenom príklade sa kurzor nachádza za písmenom „a“ v slove „práca“. Kurzor jednoducho presuniete kliknutím na nové miesto. Ak chcete napríklad pred slovo „práca“ vložiť ďalšie slovo, najprv kliknutím presuňte kurzor pred písmeno „p“.
Ak sa kurzor v textovom poli nenachádza, do poľa nie je možné zadávať informácie. Najprv kliknite do textového poľa, až potom začnite písať.
Textové polia na zadávanie hesiel zvyčajne pri písaní heslo nezobrazujú, aby ho nikto nepovolaný neuvidel.
Používanie rozbaľovacích zoznamov
Rozbaľovací zoznam je podobný ako ponuka. Namiesto kliknutia na príkaz sa však vyberá niektorá z možností. V zatvorenom rozbaľovacom zozname je zobrazená iba aktuálne vybratá možnosť. Ďalšie možnosti, ktoré sú k dispozícii, sa zobrazia až po kliknutí na ovládací prvok (zobrazenie nižšie):
Rozbaľovací zoznam otvoríte kliknutím na zoznam. Možnosť uvedenú v zozname vyberte kliknutím.
Používanie polí so zoznamom
V poliach so zoznamom sú uvedené možnosti, ktoré sú k dispozícii. Na rozdiel od rozbaľovacieho zoznamu sa v poli zobrazia viaceré alebo všetky možnosti, pričom nie je potrebné zoznam otvoriť.
Možnosť uvedenú v zozname vyberte kliknutím. Ak nie je požadovaná možnosť viditeľná, presuňte sa v zozname smerom nahor alebo nadol pomocou posúvača. Ak sa nad poľom so zoznamom nachádza textové pole, môžete požadovanú možnosť vyhľadať zadaním príslušného názvu alebo hodnoty.
Používanie kariet
V niektorých dialógových oknách sú jednotlivé možnosti rozdelené do dvoch alebo viacerých kariet. Naraz je možné zobraziť iba jednu kartu alebo skupinu možností.
Aktuálne vybratá karta sa zobrazuje pred ostatnými kartami. Ďalšiu kartu zobrazíte kliknutím.
-