- O predmete
- Prevádzkový poriadok učebne informatiky
- Počítačová sieť
- Internet a www stránky
- Základné pojmy IT
- Spam, vírusy a bezpečnosť internetu
- Osobný počítač
- Časti počítača
- Multimédiá a multimediálny počítač
- Ovládanie počítača
- Súbor, data, adresar
- Pracovná plocha, ponuka štart, panel úloh
- Kurz pre Windows 8.1
- Práca s oknami
- Komunikácia
- Microsoft Office
- MS Office 2010 - Word
- MS Ofiice Word 2007 - popis prostredia
- MS Office Word 2007 - formátovanie textu
- Word 2010 - vytvorenie dokumentu
- cvičný text pre MS Word
- Ako ma vyzerat prezentacia
- Textová podstrana
Osobný počítač
Čo sú počítače?
Počítače sú zariadenia, ktoré vykonávajú úlohy alebo výpočty podľa určitej množiny pokynov, teda programov. Prvé plne elektronické počítače, ktoré sa objavili v štyridsiatych rokoch minulého storočia, boli obrovské zariadenia, ktorých prevádzka vyžadovala celé tímy ľudí. V porovnaní s týmito prvými zariadeniami sú dnešné počítače úžasné. Nielenže sú tisícnásobne rýchlejšie, ale zmestia sa na pracovný stôl, na kolená alebo dokonca do vrecka.
Práca počítača je založená na spolupráci hardvéru a softvéru. Hardvér označuje súčasti počítača, ktoré môžete vidieť alebo sa ich dotknúť, vrátane jeho šasi a všetkého, čo sa v ňom nachádza. Najdôležitejšou súčasťou hardvéru je malý obdĺžnikový čip vo vnútri počítača, ktorý sa nazýva centrálna procesorová jednotka (CPU) alebo mikroprocesor. Predstavuje „mozog“ počítača – zabezpečuje preklad pokynov a vykonávanie výpočtov. Hardvérové súčasti ako napríklad monitor, klávesnica, myš, tlačiareň a iné komponenty sa často nazývajú hardvérové zariadenia, resp. zariadenia.
Softvér označuje pokyny alebo programy, ktoré dávajú hardvéru inštrukcie, čo má robiť. Softvér je napríklad program na spracovanie textu, pomocou ktorého môžete písať listy v počítači. Operačný systém (OS) je softvér, ktorý spravuje počítač a k nemu pripojené zariadenia. Dva veľmi známe operačné systémy sú Windows a Mac OS. Váš počítač používa operačný systém Windows.
Typy počítačov
Počítače sa líšia veľkosťou a schopnosťami. Na jednej strane stoja superpočítače, veľmi veľké počítače s tisíckami pripojených mikroprocesorov, ktoré vykonávajú mimoriadne zložité výpočty. Na druhej strane existujú veľmi malé počítače zabudované v automobiloch, televízoroch, zvukových prehrávačoch, kalkulačkách a iných zariadeniach. Tieto počítače sú zostrojené na vykonávanie len obmedzeného počtu úloh.
Osobný počítač, známy aj pod skratkou PC, je navrhnutý tak, aby ho naraz používala len jedna osoba. V tejto časti sú opísané rôzne druhy osobných počítačov: stolné počítače, prenosné počítače, počítače do ruky a počítače Tablet PC.
Stolné počítače
Stolné počítače sú určené na používanie v práci aj v domácnosti. Zvyčajne sú väčšie a výkonnejšie než ostatné typy osobných počítačov. Stolné počítače sú zostavené zo samostatných súčastí. Hlavná súčasť počítača, ktorá sa nazýva systémová jednotka, zvyčajne predstavuje obdĺžnikovú skrinku, ktorá je umiestená na stole alebo pod ním. K systémovej jednotke sa pripájajú ostatné súčasti, napríklad monitor, myš alebo klávesnica.
Prenosné počítače
Prenosné počítače sú ľahké mobilné osobné počítače s tenkou obrazovkou. Pre svoje malé rozmery sa často označujú aj názvom notebook (počítač s rozmermi poznámkového bloku). Prenosné počítače fungujú na batérie, takže ich môžete vziať kamkoľvek. Na rozdiel od stolných počítačov obsahujú prenosné počítače mikroprocesor (CPU), obrazovku a klávesnicu v jednej skrinke. Keď sa počítač nepoužíva, obrazovka sa sklopí smerom ku klávesnici.
Počítače do ruky
Počítače do ruky, ktoré sa označujú aj ako zariadenia PDA (Personal Digital Assistant), sú počítače napájané batériou, ktoré sú dostatočne malé, aby sa dali vziať takmer kamkoľvek. Hoci počítače do ruky nie sú také výkonné ako stolné alebo prenosné počítače, sú užitočné na spravovanie plánovaných činností, ukladanie adries a telefónnych čísiel a hranie hier. Niektoré z nich poskytujú aj rozšírené schopnosti, napríklad telefonovanie alebo prístup na Internet. Namiesto klávesnice majú počítače do ruky dotykovú obrazovku, ktorú ovládate prstom alebo snímacím hrotom (ukazovacím zariadením v tvare pera).
Počítače Tablet PC
Počítače Tablet PC sú mobilné osobné počítače, ktoré spájajú funkcie prenosných počítačov a počítačov do ruky. Na prenosné počítače sa podobajú tým, že sú výkonné a majú zabudovanú obrazovku. S počítačmi do ruky majú spoločné to, že umožňujú písanie poznámok alebo kreslenie obrázkov priamo na obrazovku, zvyčajne pomocou pera tabletu, ktoré sa používa namiesto snímacieho hrotu. Umožňujú aj previesť rukopis na text tlačenými písmenami. Niektoré počítače Tablet PC majú meniteľné prevedenie s obrazovkou, ktorú možno otočiť a odklopiť, a pod ktorou sa nachádza klávesnica.
Čo počítače umožňujú?
Na pracovisku mnoho ľudí používa počítače na uchovávanie záznamov, analýzu údajov, vykonávanie výskumných úloh alebo riadenie projektov. Doma môžete pomocou počítačov vyhľadávať informácie, ukladať obrázky a hudbu, sledovať svoje financie, hrať hry a komunikovať s inými ľuďmi – a to zďaleka nie je všetko.
Pomocou počítača sa môžete aj pripojiť na Internet, čo je sieť, ktorá spája počítače po celom svete. Prístup na Internet je k dispozícii po zaplatení mesačného poplatku vo väčšine miest, a čím ďalej, tým viac aj v menej obývaných oblastiach. Pomocou pripojenia na Internet môžete komunikovať s ľuďmi na celom svete a získavať obrovské množstvá informácií.
Niekoľko obľúbených činností, na ktoré možno počítače využiť:
Web
Sieť World Wide Web (zvyčajne nazývaná Web alebo web) predstavuje gigantickú zásobáreň informácií. Web je najpopulárnejšou časťou Internetu, hlavne preto, že zobrazuje väčšinu informácií v graficky príťažlivom formáte. Nadpisy, text alebo obrázky môžu byť skombinované na jednej webovej stránke, veľmi podobnej stránke časopisu, avšak aj so zvukmi a animáciami. Webová lokalita predstavuje množinu vzájomne prepojených webových stránok. Web obsahuje milióny webových lokalít a miliardy webových stránok.
Surfovanie na webe znamená jeho prehľadávanie. Na webe môžete nájsť informácie takmer o každej téme, ktorú si len dokážete predstaviť. Môžete napríklad čítať novinové správy alebo recenzie filmov, pozrieť si letové poriadky, mapy, získať predpoveď počasia alebo vyhľadať informácie týkajúce sa zdravia. Mnohé spoločnosti, štátne orgány, múzeá a knižnice majú webové lokality s informáciami o svojich produktoch, službách alebo zbierkach. K dispozícii sú aj referenčné zdroje, ako sú slovníky a encyklopédie.
Z webu majú veľkú radosť aj kupujúci. Na webových lokalitách významných predajcov môžete prehľadávať a nakupovať tovar – knihy, hudbu, hračky, odevy, elektroniku a mnoho iného. Na webových lokalitách, ktoré ponúkajú možnosť zúčastniť sa aukcií, môžete nakupovať alebo predávať použité veci.
E‑mail
E‑mail (skratka výrazu elektronická pošta) je pohodlný spôsob komunikácie s inými ľuďmi. E‑mailová správa sa doručí do e‑mailovej schránky adresáta takmer okamžite po odoslaní. E‑mailové správy môžete poslať mnohým ľuďom naraz, taktiež ich môžete ukladať, tlačiť a posielať ďalej iným adresátom. V e‑mailovej správe môžete odoslať takmer ľubovoľný typ súboru vrátane dokumentov, obrázkov alebo hudobných súborov. A pri použití e‑mailu nepotrebujete poštovú známku!
Odosielanie okamžitých správ
Odosielanie okamžitých správ predstavuje rozhovor v reálnom čase s inou osobou alebo skupinou ľudí. Okamžitá správa sa všetkým účastníkom zobrazí takmer okamžite po napísaní a odoslaní. Na rozdiel od e‑mailu, všetci účastníci musia byť naraz v režime online (pripojení na Internet) a prítomní pred svojimi počítačmi. Komunikácia pomocou okamžitých správ sa nazýva aj „chatovanie“.
Obrázky, hudba a filmy
Ak máte digitálny fotoaparát, môžete presunúť svoje fotografie z fotoaparátu do počítača. Potom ich môžete vytlačiť, vytvoriť z nich prezentácie alebo ich zdieľať s inými používateľmi prostredníctvom e‑mailu alebo ich odoslaním na webovú lokalitu. V počítači môžete taktiež počúvať hudbu prostredníctvom importovania (prenosu do počítača) hudby zo zvukových diskov CD alebo zakúpením skladieb z hudobnej webovej lokality. Takisto sa môžete naladiť na niektorú z tisícok rozhlasových staníc, ktoré vysielajú na Internete. Ak je váš počítač vybavený prehrávačom diskov DVD, môžete na ňom pozerať filmy.
Hry
Radi hráte hry? Pre vaše pobavenie sú k dispozícii tisíce počítačových hier vo všetkých možných kategóriách. Môžete sa posadiť za volant pretekárskeho auta, bojovať s príšerami v podzemných chodbách alebo vládnuť civilizáciám a kráľovstvám. V mnohých hrách môžete súperiť s inými hráčmi po celom svete prostredníctvom Internetu. Systém Windows obsahuje viacero kartových, logických a strategických hier.
Softvér
Fungovanie počítača nie je možné bez programového vybavenia. Samotný počítač je kompilácia programovateľných obvodov, pamätí a úložísk, ktorá však nie je schopná samostatnej práce. Pre svoju činnosť potrebuje základný tzv. operačný systém, na ktorom bežia aplikácie – aplikačný softvér.
Operačný systém
Operačný systém (skratka OS) je základné programové vybavenie počítača. Je to „rozhranie“, ktorým používateľ komunikuje s hardvérom. Operačný systém zabezpečuje čiastočne komunikáciu s užívateľom prostredníctvom periférnych zariadení, prideľovanie prostriedkov systému užívateľom alebo aplikáciám, prideľovanie času užívateľom (tzv. timesharing) alebo aplikáciám (multitasking), organizácia programov a súborov údajov na vonkajších pamäťových médiách, vytváranie a spúšťanie užívateľských programov, diagnostické funkcie systému, ochraňuje systém proti strate údajov pri výpadku napätia, proti neoprávnenej manipulácii, komunikáciu s inými systémami (počítačmi) v sieti - pri použití sieťových operačných systémov. Operačný systém sa skladá z jadra, používateľského rozhrania napr. GUI a ovládačov (softvér prepájajúci špecifický hardvér s jadrom operačného systému).
V súčasnosti je najpoužívanejší operačný systém Microsoft Windows. Je to viacgeneračný systém. Hlavnou jeho výhodou je rozšírenie, takže pre neho existuje obrovské množstvo komerčného i voľne šíriteľného softvéru a aplikácií.
Najrozšírenejšou alternatívou MS Windows je operačný systém Linux. Podobne, ako MS Windows dozrieva do stabilného a technicky vyspelého operačného systému, tak aj Linux dozrieva po stránke užívateľskej prívetivosti a praktickej použiteľnosti. Dnes už ide o konkurencieschopnú platformu. Hlavnou výhodou je, že je zadarmo, ale i to, že preň už existuje veľké množstvo aplikácií z oblasti voľne šíriteľného softvéru.
Aplikačný softvér
V súčasnosti sú možnosti osobných počítačov také, že zahŕňajú takmer všetko, čo sme schopní zadefinovať. Preto existuje i obrovské množstvo softvéru, ktoré tieto predstavy realizuje.
- Textový editor (MS Word, Writer a pod.) Softvér pre písanie textov a vytváranie stránok kombinujúcich text a grafiku.
- Tabuľkový kalkulátor (MS Excel, Quattro, Calc atď.) Je program na vytváranie tabuliek. Je to matica čísel (textu, vzorcov) medzi ktorými je možné vykonávať matematické a textové operácie.
- Databázové systémy (Microsoft Access, MySQL) Programy na vytváranie a správu databáz.
- Prezentačný softvér (Microsoft PowerPoint, Impress) Programy na vytváranie prezentácií, multimediálnych súborov určených pre prezentovanie činnosti, alebo veci. Je možné vkladať text, obraz, video, zvuk ...
- Antivírusové programy a antispywarové (NOD, AVG, Avast, Norton Antivirus, ClamAV) slúžia na ochranu počítača pred tzv. škodlivými programami - vírusmi, trójskymi koňmi, spyware a pod.
- Správa súborov (Windows Commander, Servant Salamander, Turbo Navigator, Midnight Commander, Free Commander) Programy na správu súborov. Umožňujú kopírovanie, prenášanie, náhľady, sledovanie zmien, vytváranie a správu adresárovej štruktúry.
- Zálohovacie, archivačné a kompresné nástroje (Nero Burning ROM, WinZip, WinRAR, Power Archiver, UltimateZip, 7-Zip ...) Programy pre vytváranie záloh, kompresiu dát a pod.
- Multimediálne utility (CD a DVD prehrávač, MP3player, VLC, prezerač grafických súborov) Programy pre prehrávanie a vytváranie multimediálneho obsahu.
- Grafický editor (Adobe Photoshop, Paint Shop Pro, Corel Draw!, Corel Photo-Paint, GIMP, Inkscape)
- Vývojové prostredia programovacích jazykov (Turbo Pascal, Borland Delphi, MS Visual Basic, FreePascal...) Sú programy na vytváranie softvéru. Vyššie programovacie jazyky umožňujú naprogramovať aplikačný softvér. Súčasťou balíka sú ladiace programy a simulátory.
- Internetové nástroje (Opera, Firefox, Thunderbird, Internet Explorer, Netscape, off-line sťahovače www stránok, FTP, downloadery, HTML editory, ... ) Nástroje na prezeranie obsahu internetu, sťahovanie, vyhľadávanie stránok, sťahovanie a odosielanie pošty.
- Systémové nástroje (ovládače, defragmentácia) Systémové nástroje sú programy na správu operačného systému, správu a údržbu softvéru.
- Vzdelávacie programy (encyklopédie, slovníky, prekladače a iné)
- Geografické informačné systémy a GPS Programy pre prácu s GPS, mapové softvéry, navigačné softvéry.
- Ekonomické aplikácie (účtovnícke, skladové, výpožičné) Ekonomické balíky, účtovníctvo, mzdy, fakturácia, správa skladu, spolupráca s registračnými pokladňami.
- DTP (DeskTop publishing) Programy pre prípravu tlače - kníh a časopisov.
- CAD a 3D modelovanie Programy pre kreslenie stavebným a strojárskych výkresov, modelovanie, 3D výstupy, renderovanie a pod.