• Plán práce výchovného poradcu na školský rok 2020/2021

      • 03.09.2020 14:38
      • Poslaním výchovného poradcu je poskytovanie odbornej psychologickej a pedagogickej starostlivosti žiakom, rodičom, pedagogickým zamestnancom školy. Výchovný poradca plní úlohy školského poradenstva popri svojej pedagogickej činnosti – v otázkach výchovy, vzdelávania, profesijnej orientácie a v oblasti prevencie problémového a delikventného vývinu mládeže.  Výchovný poradca spolupracuje počas školského roku so širokým spektrom iných subjektov a inštitúcií a s koordinátormi pre primárnu prevenciu, výchovu k manželstvu a rodičovstvu a enviromentálnu výchovu.

         Úlohy:

        1. Prostredníctvom učiteľov pomáhať pri riešení výchovno-vzdelávacích problémov žiakov
        2. Napomáhať žiakom pri riešení osobného, osobnostného a profesijného vývinu a orientácie.
        3. Pracovať v systéme prevencie sociálno-patologických javov ( spolupráca s CPPPaP Pezinok) a pri riešení šikanovania.
        4. Koordinovať výchovný proces školy a sprostredkovať servisné služby škole, napr. pedagogické, psychologické, informačné, sociálno-právne, sociologické a iné.
        5. Spolupracovať s rôznymi subjektmi a inštitúciami, ktoré sa podieľajú na výchove a vzdelávaní.
      • Stále úlohy výchovného poradenstva:

        1. Priebežne sa spolupodieľať na zviditeľňovaní školy formou informovania o akciách organizovaných školou v miestnych periodikách a mestskej televízii.
        2. V spolupráci s vyučujúcimi monitorovať výchovno-vzdelávacie výsledky žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (vývinové poruchy učenia a vývinové poruchy správania a iné).
        3. Realizovať školskú integráciu v zmysle ustanovení Metodického usmernenia MŠ SR č.3/2006-R zo dňa 24. 01. 2006.
        4. Pracovať so žiakmi s problémovým správaním a slabým prospechom formou osobných pohovorov.
        5. Využívať triednické hodiny vo všetkých ročníkoch i formách štúdia na preventívne pôsobenie voči negatívnym spoločenským javom ( fajčenie, konzumácia alkoholu, užívanie drog, šikanovanie).
        6. Pri zistení šikanovanie žiakov, eliminovať tieto prejavy a  postupovať v zmysle ustanovení Metodického usmernenia MŠ SR č. 7/2006-R zo dňa 28. 03. 200
        7. Využívať spoluprácu so zamestnancami CPPPaP v Pezinku.
        8. V spolupráci s vyučujúcimi ETV a OBN, aj s ostatnými pedagogickými zamestnacami viesť žiakov k rozpoznaniu a následnému odmietaniu šikanovania, násilia, všetkých foriem diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu, nacionalizmu .
        9. Kooperovať pri organizovaní akcií v súlade s Národným programom boja proti drogám a Koncepciou prevencie drogových závislostí v rezorte školstva.
        10. Koncentrovať sa na včasné podchytenie rizikových prejavov v správaní žiakov.
        11. Spolupracovať s triednymi učiteľmi pri dodržiavaní hygienických opatrení a usmernení v súvislosti s pandemickým ochorením COVID-19.
        12. Žiakom končiacim štúdium na našej škole poskytovať informácie o možnostiach ďalšieho štúdia na vysokých školách a začlenení sa do pracovného procesu.
        13. Informovať žiakov, rodičov a pedagogických zamestnancov o práci VP a akciách, ktoré súvisia s jeho činnosťou formou www.sídla školy, ktorá sa bude aktualizovať.
        14. Realizovať besedy s lekármi, resp. psychológmi v snahe o prevenciu rizikového správania sa v rámci dospievania a plánovaného rodičovstva, spolupracovať pri tom s koordinátorom pre výchovu k manželstvu a rodičovstvu.
        15. Osobitnú pozornosť venovať žiakom 1. ročníka z pohľadu ich adaptácie na stredoškolské štúdium.
        16. Oboznamovať žiakov s dokumentmi týkajúcimi sa ľudských práv a práv detí (Dohovor o právach dieťaťa, Opčný protokol k Dohovoru o právach dieťaťa).
        17. Venovať pozornosť žiakom zo sociálne nevýhodného prostredia
        18. V spolupráci s vyučujúcimi a triednymi učiteľmi a v súlade s úlohami Národného programu boja proti obchodovaniu s ľuďmi realizovať besedy s odborníkmi z praxe.
        19.  Riešiť otázky narkotizmu alkoholu a návykových látok, podieľať sa na plnení úloh Národného programu boja proti drogám.
        20. Podporovať u žiakov rozvoj sebaúcty a úcty k druhým prostredníctvom rozvíjania komunikácie, sebapoznania, sebaúcty a sebaovládania.
        21. zabezpečiť pre žiakov (hlavne pre vyššie ročníky) besedu - panelovku  so zameraním na páchanie a následky trestnej činnosti v spolupráci s Policajnou školou v Pezinku
        22. zúčastňovať sa pripravovaných stretnutí pre výchovných poradcov stredných odborných škôl Psychologickým centrom, Fedákova ul., Bratislava,
        23. Zúčastňovať sa pripravovaných stretnutí pre výchovných poradcov stredných odborných škôl Psychologickým centrom, Fedákova ul., Bratislava,
        24. Poskytovať poradenstvo žiakom na základe podnetov od triednych učiteľov a majstrov odborného výcviku
        25. Na nástenke v škole  a  webovom sidle školy uverejniť odkazy na linky pomoci
        26. Zvyšovať u žiakov povedomie o trestnoprávnej zodpovednosti pri prejavoch šikanovania či iného rizikového správania v súlade so smernicou č. 36/2018 vyhotovovať zápis o riešení šikanovania
        27. V spolupráci s pedagogickými zamestnancami zamerať sa na boj proti sexuálnemu zneužívaniu a sexuálnemu vykorisťovaniu detí v súlade so Smernicou Európskeho parlamentu a Rady 2011/93/EÚ z 13. decembra 2011.
        28. Zvýšiť informovanosť a osvetu v školách v oblasti najčastejších prejavov obchodovania s deťmi: sexuálne vykorisťovanie, pracovné vykorisťovanie,  nútené žobranie, nútené sobáše.
        29. Zamerať sa na sociálnoprávna ochranu detí www.minedu.sk ( Sprievodca školským rokom 2020/2021 - (zákon č.36/2005 Z. z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov), vyhláška Ministerstva spravodlivosti SR č. 207/2016 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti výkonu rozhodnutia vo veciach maloletých, § 75 a § 76 zákona č. 305/2005 Z.z.)
        30. Vypracovať program prevencie šikanovania v súlade so Smernicou č. 36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach https://www.minedu.sk/data
        31. V spolupráci s triednymi učiteľmi poskytnúť rodinám žiakov, u ktorých sa vyskytli prejavy rizikového správania, stali sa obeťami násilia, prejavujú samovražedné sklony (či už v škole alebo doma), príp. majú iný problém, kontakt na regionálne CPPPaP za účelom zabezpečenia psychologickej podpory pre žiakov a ich rodiny.

         

        Informačné  a metodické zdroje:

        1. monitorovanie problémových situácií v triede a škole : https://www.komposyt.sk/pre-odbornikov/psychologicka-cinnost/prevencia https://www.minv.sk/?kontakty-na-krajskych-koordinatorov-prevencie-kriminality
        2. obchodovanie s ľuďmi:
        3. http://bezpre.mpc-edu.sk/,www.statpedu.sk/sk/metodicky-portal/metodicke-podnety/,  www.obchodsludmi.skwww.novodobiotroci.sk, www.prevenciakriminality.sk

         

        Odkazy na linky pomoci:

         

        Adresa: Stredná odborná škola podnikania a služieb, Myslenická 1, Pezinok (budova Obchodnej akadémie, IV.poschodie)

         

      • Naspäť na zoznam článkov