Výchovný poradca
Plán práce výchovného poradcu na školský rok 2020/2021
- 03.09.2020 14:38
Poslaním výchovného poradcu je poskytovanie odbornej psychologickej a pedagogickej starostlivosti žiakom, rodičom, pedagogickým zamestnancom školy. Výchovný poradca plní úlohy školského poradenstva popri svojej pedagogickej činnosti – v otázkach výchovy, vzdelávania, profesijnej orientácie a v oblasti prevencie problémového a delikventného vývinu mládeže. Výchovný poradca spolupracuje počas školského roku so širokým spektrom iných subjektov a inštitúcií a s koordinátormi pre primárnu prevenciu, výchovu k manželstvu a rodičovstvu a enviromentálnu výchovu.
Úlohy:
- Prostredníctvom učiteľov pomáhať pri riešení výchovno-vzdelávacích problémov žiakov
- Napomáhať žiakom pri riešení osobného, osobnostného a profesijného vývinu a orientácie.
- Pracovať v systéme prevencie sociálno-patologických javov ( spolupráca s CPPPaP Pezinok) a pri riešení šikanovania.
- Koordinovať výchovný proces školy a sprostredkovať servisné služby škole, napr. pedagogické, psychologické, informačné, sociálno-právne, sociologické a iné.
- Spolupracovať s rôznymi subjektmi a inštitúciami, ktoré sa podieľajú na výchove a vzdelávaní.
Stále úlohy výchovného poradenstva:
- Priebežne sa spolupodieľať na zviditeľňovaní školy formou informovania o akciách organizovaných školou v miestnych periodikách a mestskej televízii.
- V spolupráci s vyučujúcimi monitorovať výchovno-vzdelávacie výsledky žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (vývinové poruchy učenia a vývinové poruchy správania a iné).
- Realizovať školskú integráciu v zmysle ustanovení Metodického usmernenia MŠ SR č.3/2006-R zo dňa 24. 01. 2006.
- Pracovať so žiakmi s problémovým správaním a slabým prospechom formou osobných pohovorov.
- Využívať triednické hodiny vo všetkých ročníkoch i formách štúdia na preventívne pôsobenie voči negatívnym spoločenským javom ( fajčenie, konzumácia alkoholu, užívanie drog, šikanovanie).
- Pri zistení šikanovanie žiakov, eliminovať tieto prejavy a postupovať v zmysle ustanovení Metodického usmernenia MŠ SR č. 7/2006-R zo dňa 28. 03. 200
- Využívať spoluprácu so zamestnancami CPPPaP v Pezinku.
- V spolupráci s vyučujúcimi ETV a OBN, aj s ostatnými pedagogickými zamestnacami viesť žiakov k rozpoznaniu a následnému odmietaniu šikanovania, násilia, všetkých foriem diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu, nacionalizmu .
- Kooperovať pri organizovaní akcií v súlade s Národným programom boja proti drogám a Koncepciou prevencie drogových závislostí v rezorte školstva.
- Koncentrovať sa na včasné podchytenie rizikových prejavov v správaní žiakov.
- Spolupracovať s triednymi učiteľmi pri dodržiavaní hygienických opatrení a usmernení v súvislosti s pandemickým ochorením COVID-19.
- Žiakom končiacim štúdium na našej škole poskytovať informácie o možnostiach ďalšieho štúdia na vysokých školách a začlenení sa do pracovného procesu.
- Informovať žiakov, rodičov a pedagogických zamestnancov o práci VP a akciách, ktoré súvisia s jeho činnosťou formou www.sídla školy, ktorá sa bude aktualizovať.
- Realizovať besedy s lekármi, resp. psychológmi v snahe o prevenciu rizikového správania sa v rámci dospievania a plánovaného rodičovstva, spolupracovať pri tom s koordinátorom pre výchovu k manželstvu a rodičovstvu.
- Osobitnú pozornosť venovať žiakom 1. ročníka z pohľadu ich adaptácie na stredoškolské štúdium.
- Oboznamovať žiakov s dokumentmi týkajúcimi sa ľudských práv a práv detí (Dohovor o právach dieťaťa, Opčný protokol k Dohovoru o právach dieťaťa).
- Venovať pozornosť žiakom zo sociálne nevýhodného prostredia
- V spolupráci s vyučujúcimi a triednymi učiteľmi a v súlade s úlohami Národného programu boja proti obchodovaniu s ľuďmi realizovať besedy s odborníkmi z praxe.
- Riešiť otázky narkotizmu alkoholu a návykových látok, podieľať sa na plnení úloh Národného programu boja proti drogám.
- Podporovať u žiakov rozvoj sebaúcty a úcty k druhým prostredníctvom rozvíjania komunikácie, sebapoznania, sebaúcty a sebaovládania.
- zabezpečiť pre žiakov (hlavne pre vyššie ročníky) besedu - panelovku so zameraním na páchanie a následky trestnej činnosti v spolupráci s Policajnou školou v Pezinku
- zúčastňovať sa pripravovaných stretnutí pre výchovných poradcov stredných odborných škôl Psychologickým centrom, Fedákova ul., Bratislava,
- Zúčastňovať sa pripravovaných stretnutí pre výchovných poradcov stredných odborných škôl Psychologickým centrom, Fedákova ul., Bratislava,
- Poskytovať poradenstvo žiakom na základe podnetov od triednych učiteľov a majstrov odborného výcviku
- Na nástenke v škole a webovom sidle školy uverejniť odkazy na linky pomoci
- Zvyšovať u žiakov povedomie o trestnoprávnej zodpovednosti pri prejavoch šikanovania či iného rizikového správania v súlade so smernicou č. 36/2018 vyhotovovať zápis o riešení šikanovania
- V spolupráci s pedagogickými zamestnancami zamerať sa na boj proti sexuálnemu zneužívaniu a sexuálnemu vykorisťovaniu detí v súlade so Smernicou Európskeho parlamentu a Rady 2011/93/EÚ z 13. decembra 2011.
- Zvýšiť informovanosť a osvetu v školách v oblasti najčastejších prejavov obchodovania s deťmi: sexuálne vykorisťovanie, pracovné vykorisťovanie, nútené žobranie, nútené sobáše.
- Zamerať sa na sociálnoprávna ochranu detí www.minedu.sk ( Sprievodca školským rokom 2020/2021 - (zákon č.36/2005 Z. z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov), vyhláška Ministerstva spravodlivosti SR č. 207/2016 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti výkonu rozhodnutia vo veciach maloletých, § 75 a § 76 zákona č. 305/2005 Z.z.)
- Vypracovať program prevencie šikanovania v súlade so Smernicou č. 36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach https://www.minedu.sk/data
- V spolupráci s triednymi učiteľmi poskytnúť rodinám žiakov, u ktorých sa vyskytli prejavy rizikového správania, stali sa obeťami násilia, prejavujú samovražedné sklony (či už v škole alebo doma), príp. majú iný problém, kontakt na regionálne CPPPaP za účelom zabezpečenia psychologickej podpory pre žiakov a ich rodiny.
Informačné a metodické zdroje:
- monitorovanie problémových situácií v triede a škole : https://www.komposyt.sk/pre-odbornikov/psychologicka-cinnost/prevencia https://www.minv.sk/?kontakty-na-krajskych-koordinatorov-prevencie-kriminality
- obchodovanie s ľuďmi:
- http://bezpre.mpc-edu.sk/,www.statpedu.sk/sk/metodicky-portal/metodicke-podnety/, www.obchodsludmi.sk, www.novodobiotroci.sk, www.prevenciakriminality.sk
Odkazy na linky pomoci:
- linka detskej dôvery https://www.linkadeti.sk/domov
- linka dôvery Nezábudka https://www.dusevnezdravie.sk/linky-pomoci
- internetové linky dôvery https://ipcko.skhttps://www.stalosato.sk/
- linka detskej istoty http://www.ldi.sk
- online poradňa (LIVECHAT) pomoci obetiam trestných činov, ktorej ikonka sa nachádza v pravom spodnom rohu na stránke www.prevenciakriminality.sk.
- psychologická internetová poradňa pre mladých ľudí so zdravotným znevýhodnením https://dobralinka.sk/ www.novodobiotroci.sk, www.prevenciakriminality.sk
Adresa: Stredná odborná škola podnikania a služieb, Myslenická 1, Pezinok (budova Obchodnej akadémie, IV.poschodie)
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články