• VÝCHOVA K MANŽELSTVU A RODIČOVSTVU

• 21.01.2015 14:05
      • Učebné osnovy Výchovy k manželstvu a rodičovstvu vychádzajú z Koncepcie Výchovy k manželstvu a rodičovstvu (ďalej VMR), ktorá vyplýva z potreby riešiť aktuálne otázky súčasnej spoločnosti.

Východiskovými materiálmi pre tvorbu VMR boli Koncepcia štátnej rodinnej politiky (Uznesenie vlády

č. 389/1996), Komplexný program prevencie nákazy HIV/AIDS, (Uznesenie č. 390/1996 a Národný program podpory zdravia 659/1991).

• Základnou ambíciou tejto koncepcie je pomáhať deťom a mládeži uvedomiť si, „že príprava na rodinný život nie je menej dôležitá ako príprava na povolanie“ a poskytnúť jej účinnú pomoc.   Formovanie osobnosti žiakov neovplyvňujú len vedomosti, ale aj ich morálno-vôľové vlastnosti a potrebné sociálne zručnosti. To sú aj základné predpoklady, ktoré umožňujú realizovať cieľ VMR na školách, t.j. „vychovávať sociálne, morálne a emocionálne zrelé osobnosti, schopné konať a správať sa v súlade s etickými normami a hodnotami uznávanými danou spoločnosťou v manželskom a rodinnom živote“.

V oblasti VMR sa prelínajú tri  oblasti:

1. kognitívna (poznávacia) – spočívajúca v pochopení a získavaní istého množstva poznatkov,
        2. emocionálna (citová) – charakterizovaná akceptáciou a utváraním názorov a postojov,
        3.  vôľová – prejavujúca sa v konaní a správaní, v ktorých cieľovou oblasťou je oblasť vôľová.

Cieľom VMR je dosiahnuť „aby žiak základnej a strednej školy na základe získaných poznatkov a vybudovaného hodnotového rebríčka konal a správal sa v súlade s morálnymi zásadami spoločnosti, vedel odolávať negatívnym vplyvom okolia a dokázal v dospelosti vybudovať harmonické partnerské vzťahy založené na láske, úcte, vernosti, tolerancii a zodpovednosti, dokázal byť zodpovedným a láskavým rodičom“ (koncepcia VMR).

Ciele

Medzi prioritné ciele vyššieho sekundárneho vzdelávania (stredné školy) vzhľadom na problematiku VMR patrí rozvíjanie takých schopností, znalostí a hodnotových postojov, ktoré umožnia žiakom byť pripravení na pracovný i mimopracovný život. Z kategórie personálnych cieľov dominuje rozvinutie potenciálu každého žiaka pre osobnostné zrenie a stávanie sa svojskou, samostatnou (nezávislou) a tvorivou osobnosťou.

Výchova k manželstvu a rodičovstvu je zacielená na utváranie základných vedomostí a zodpovedných postojov v oblasti partnerských vzťahov a rodičovstva v súlade s vedeckými poznatkami a etickými normami.

Tento perspektívny zámer možno dosiahnuť prostredníctvom plnenia nasledovných čiastkových cieľov:

1. objasniť žiakom obsah pojmov priateľstvo, láska. manželstvo, rodina
        2. poučiť žiakov o psychologických a sociálnych aspektoch manželstva, rodiny a rodičovstva, vzťahov v manželstve, v rodine, v rodičovskej starostlivosti a výchove,
        3. vychovávať žiakov k osobnej a občianskej zodpovednosti a k príprave na manželstvo a rodičovstvo,
        4. vysvetliť význam dodržiavania vernosti v manželstve (spoločenský, etický, psychologický, zdravotný),
        5. zvýrazniť vlastnosti potrebné pre manželstvo (tolerancia, vzájomné pochopenie, pomoc, ...),
        6. objasniť sociálne i zdravotné aspekty, motiváciu a voľbu metód plánovaného rodičovstva, pripraviť žiakov na rolu rodiča, pritom zdôrazniť ako podmienku osobnostnú zrelosť
        7. poukázať na krásu rodičovstva, osobnú dimenziu materstva a otcovstva,
        8. zdôrazniť zodpovednosť rodičov za výchovu dieťaťa, význam pozitívneho príkladu a kultivovanej komunikácie pre optimálny vývin dieťaťa,
        9. viesť žiakov k pochopeniu medzigeneračnej solidarity a k povinnosti postarať sa o rodičov v starobe,
        10. zdôrazniť žiakom nevyhnutnosť dodržiavať osobnú hygienu,
        11. objasniť žiakom vznik a podstatu nevyliečiteľnej choroby AIDS a spôsoby prevencie,
        12. upozorniť na nebezpečenstvo drogovej závislosti.